İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - salonbitkileri

Sayfa: [1]
1
Bitki Bakımları / Yuka Bitkisi Bakımı Yucca Elephants
« : 02 Haziran 2021, 09:44:17 »
Bakım

Haftalık bir sulama ile bitkinizin (Yucca filleri) iyi büyümesini sağlayın - yapraklı bitkiler için iki haftada bir suya bitki yemi ekleyin. Sıcak yazlarda haftada iki kez su, ancak gerçekte yalnızca saksı kompostu dokunulduğunda kuru hissettiğinde. Yucca (Yucca filleri) Kasım ve Aralık aylarında doğal bir uyku dönemine sahiptir ve daha sonra daha az sulama gerektirir ve yem gerektirmez. Hareketsiz dönem geçtikten sonra eskisi gibi devam edin.

Yucca, evlerimizin kuru iç havasına oldukça dayanıklıdır.

Bitki genellikle ışığa doğru büyüdüğü için, her ay çeyrek tur vermek iyi bir fikirdir - onu, saksıyı ve her şeyi tekerlekli bir taban üzerinde dikmek bunu daha kolay hale getirir.

Ekstra ipuçları

Oldukça büyük bir ev bitkisi olmasına rağmen, avizeniz (Yucca filleri) sıcak ama yağmurlu bir günde dışarıda durmaktan memnun olacaktır. Duştan sonra gerçekten canlanacak.

Doğal ortamında olduğu gibi, alt yapraklarını düzenli olarak kaybeder - yenilerini yapmaya devam ettiği sürece sararırlar ve düşerlerse endişelenmeyin.

Yukarıdakilerin hepsini hatırlayın ve dev avizenizin (Yucca filleri) uzun süre sağlıklı ve taze görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ekstra

Yucca (Yucca filleri), kolayca yetiştirilen güçlü bir ev bitkisidir.

Yucca, Orta Amerika'ya ve Güney Kuzey Amerika'nın onu harika bir süs dış mekan bitkisi yaptığı alt tropikal bölgelerine özgüdür. Yucca filleri de bizimki gibi ılıman iklimlerde çok popüler bir ev bitkisidir. Lezzetli kokulu çiçekleri sadece tropik bölgelerde beklenebilir.

Yucca, zambak ailesinin (Asparagaceae) bir üyesidir.

Dikimi

Dev avizenizi (Yucca filleri) teslim aldığınızda birçok seçeneğiniz var.

Tabanda delikler bulunan çekici bir saksıda bekletin. Delikleri bir çakıl tabakası veya çanak çömlek parçalarıyla örtün ve bitkiyi, fidanlık kabı ile birlikte üstte tutun. Süzülen suyu toplamak için ekicinin bir tabakta durması gerekecektir.
Tabanda delikler bulunan çekici bir saksıya koyun. Delikleri bir çakıl tabakası veya çanak çömlek parçalarıyla örtün ve saksı kompostu ekleyin. Kök topunu doğru derinlikte tutun ve tencereyi köklerin çevresini kompostla doldurun. Sıkıca bastırın - tencerenin üst kenarından yaklaşık 3 cm boşluk bırakın. Süzülen suyu toplamak için saksıyı bir tabağa koyun.
Deliksiz çekici bir ekici içinde tutun, ancak tencerenin altını çakılla kaplayın, böylece bitkinin tenceresi alttan kalkar. Geniş bir saksı en iyisidir, çünkü tencerenin dibinin suda durup durmadığını görebilirsiniz.
Veya bitkiyi, fidanlık kabını ve hepsini bir tabakta - bir çakıl tabakasında veya doğrudan tabağın üzerinde durun.

2
Bu alanda forumda yazarlık yada moderatörlük başvuruları yapabilirsiniz. Bitkiler hakkındaki bilgi ve birikimlerinizi aktarabilir yada yeni bilgiler edinebilirsiniz.

3
PERİYODİK BAKIM KAPSAMINDA UYGULANAN İŞLEMLER

SICAKLIK
Bitkilerin büyüme ve gelişmesi ile bulundukları yerin sıcaklığı arasında ilişki vardır.
Sıcaklık düzeyi, bitkilerin büyüme ve gelişmesini farklı yönde etkilemektedir.

ORANTILI NEM VE SU
Bitkilerin yaşaşabilmeleri, sağlıklı büyüyebilmeleri ve gelişebilmeleri için zorunlu
etmenlerden biri de orantılı (nispi) hava nemi ve sudur. Bitkiler kökleriyle suda erimiş
halde bulunan besin tuzlarını alırlar.
İlke olarak isteryaz, ister kış mevsimide olsun düşük sıcaklıktaki yerlerde bulundurulan
bitkilerin daha sıcak yerlerde bulundurulanlara oranla su gereksinimleri daha azdır.

IŞIK
İç mekanda yetiştirilen süs bitkileri doğadaki diğer bitkiler gibi özümleme yapabilmeleri, büyüme ve gelişmeleri için ışığa gereksinim duyarlar. Ancak direkt güneş ışığı için mekan bitkilerine zarar verir. Işık gereksinimi bitkilere göre değişim gösterebildiği gibi, bir
bitkinin ışığa olan gereksinim duyarlar. Ancak Direkt güneş ışığı iç mekan bitkilerine zarar verir. Işık gereksinimi bitkilere göre değişim gösterebildiği gibi bir bitkinin ışığa olan gereksinimi de farklı zamanlarda yine farklı düzeylerde olabilmektedir. Bitkiler gelişme dönemlerinde bol ışığa buna karşılık dinleme dönemleri süresince daha az ışığa gereksinim duyarlar.


SAKSI TOPRAKLARI ( HARÇLAR )
Bitkilerin büyüme ve gelişmelerinde çok önemli bir yeri bulunan saksı topraklarının temel görevi su, hava ve besin maddesi sağlamaktır.İç mekan bitkilerinde saksı değiştirme işleminde, yeni saksı önceki saksıdan bir numara büyük olmalı, bitki çok büyük saksıya aniden alınmamalı.Bitkinin hastalıklı zararlı durumuna göre ilaçlama yapılmalıdır.
Sayfa: [1]