Gönderen Konu: Yuka Bitkisi Bakımı Yucca Elephants  (Okunma sayısı 517 defa)

salonbitkileri

  • Yönetici
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 3
    • Profili Görüntüle
    • SalonBitkileri.com
Yuka Bitkisi Bakımı Yucca Elephants
« : 02 Haziran 2021, 09:44:17 »
Bakım

Haftalık bir sulama ile bitkinizin (Yucca filleri) iyi büyümesini sağlayın - yapraklı bitkiler için iki haftada bir suya bitki yemi ekleyin. Sıcak yazlarda haftada iki kez su, ancak gerçekte yalnızca saksı kompostu dokunulduğunda kuru hissettiğinde. Yucca (Yucca filleri) Kasım ve Aralık aylarında doğal bir uyku dönemine sahiptir ve daha sonra daha az sulama gerektirir ve yem gerektirmez. Hareketsiz dönem geçtikten sonra eskisi gibi devam edin.

Yucca, evlerimizin kuru iç havasına oldukça dayanıklıdır.

Bitki genellikle ışığa doğru büyüdüğü için, her ay çeyrek tur vermek iyi bir fikirdir - onu, saksıyı ve her şeyi tekerlekli bir taban üzerinde dikmek bunu daha kolay hale getirir.

Ekstra ipuçları

Oldukça büyük bir ev bitkisi olmasına rağmen, avizeniz (Yucca filleri) sıcak ama yağmurlu bir günde dışarıda durmaktan memnun olacaktır. Duştan sonra gerçekten canlanacak.

Doğal ortamında olduğu gibi, alt yapraklarını düzenli olarak kaybeder - yenilerini yapmaya devam ettiği sürece sararırlar ve düşerlerse endişelenmeyin.

Yukarıdakilerin hepsini hatırlayın ve dev avizenizin (Yucca filleri) uzun süre sağlıklı ve taze görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ekstra

Yucca (Yucca filleri), kolayca yetiştirilen güçlü bir ev bitkisidir.

Yucca, Orta Amerika'ya ve Güney Kuzey Amerika'nın onu harika bir süs dış mekan bitkisi yaptığı alt tropikal bölgelerine özgüdür. Yucca filleri de bizimki gibi ılıman iklimlerde çok popüler bir ev bitkisidir. Lezzetli kokulu çiçekleri sadece tropik bölgelerde beklenebilir.

Yucca, zambak ailesinin (Asparagaceae) bir üyesidir.

Dikimi

Dev avizenizi (Yucca filleri) teslim aldığınızda birçok seçeneğiniz var.

Tabanda delikler bulunan çekici bir saksıda bekletin. Delikleri bir çakıl tabakası veya çanak çömlek parçalarıyla örtün ve bitkiyi, fidanlık kabı ile birlikte üstte tutun. Süzülen suyu toplamak için ekicinin bir tabakta durması gerekecektir.
Tabanda delikler bulunan çekici bir saksıya koyun. Delikleri bir çakıl tabakası veya çanak çömlek parçalarıyla örtün ve saksı kompostu ekleyin. Kök topunu doğru derinlikte tutun ve tencereyi köklerin çevresini kompostla doldurun. Sıkıca bastırın - tencerenin üst kenarından yaklaşık 3 cm boşluk bırakın. Süzülen suyu toplamak için saksıyı bir tabağa koyun.
Deliksiz çekici bir ekici içinde tutun, ancak tencerenin altını çakılla kaplayın, böylece bitkinin tenceresi alttan kalkar. Geniş bir saksı en iyisidir, çünkü tencerenin dibinin suda durup durmadığını görebilirsiniz.
Veya bitkiyi, fidanlık kabını ve hepsini bir tabakta - bir çakıl tabakasında veya doğrudan tabağın üzerinde durun.